X

  Ölçüleri Girin
  En (*) Boy (*) Yükseklik (*)
  Kalite (*) EkonomikOrtaYüksek

  Miktar (Adet)
  Baskı
  Dosya

  Adınız Soyadınız (*)
  Telefon Numaranız (*)
  E-Mail Adresiniz (*)
  Notlar
  Skip to main content

      Tedarik zincirindeki kırılmalar, kağıt ihracatı, doğalgaz fiyatlarındaki artış, oluklu mukavva üretiminde kullanılan yan ürünlerde yaşanan hammadde sıkıntısı, kur dalgalanmaları vb… sebeplerden dolayı koli fiyatlarındaki artışlardan herkes nasibini aldı. 

       Hal böyle olunca İtimat Oluklu Mukavva olarak bütün müşterilerimizi tek tek gezip ambalaj maliyetlerini düşürecek çalışmalar yapmaya başladık. Tabi bunu yaparken sadece müşterilerimiz kazansın istedik. Müsadenizle bu yolda hangi adımları takip ettiğimizi belirtmek isterim. 

       1) Ölçüler doğru mu? 

        Bazen koli ölçüleri uzun süre önce alınmış oluyor, içine giren üründe ufak değişiklikler yapılıyor ancak bu biz koli üreticilerine ulaşana kadar zaman geçiyor. Koli ölçüsünde yapılacak ufak bir küçülme belki yükleme alanında avantaj sağlayabilir. Kargoya verilen ürünler daha ekonomik şekilde gönderilebilir.  

       2) Koli kalitesi doğru mu? 

        Eskiden koli firmaları gramajlı ürün satmak isterdi, ithal kraftlar, 150 gr samanlar, kimse başı ağırsın istemezdi. Şimdi ithal kraft yerine yerli kraft, 150 gr samanlar yerine kimyasallarla güçlendirilmiş 125 gr samanlar kullanmaya çalışıyoruz. Böylelikle fiyatlar daha ekonomik hale geliyor, tabi içine giren ürüne zarar vermeyecek seviyede…

       3) Yan ürünler azaltılabilir mi? 

        Bildiğiniz gibi koli bazen darbelere karşı yeterli korumayı sağlayamayabiliyor. Özellikle kargo firmaları bu konuda çok hassas! Bu sebeple özellikle e-ticaret yapan müşterilerimiz köpük kullanmak istiyorlar. Bu bazen alışkanlık haline geliyor. Koli şeklini değiştirdiğimizde koliyi daha dayanıklı hale getirerek köpük kullanımını azaltmayı sağlayabiliriz. 

       4) Koli şekli doğru mu? 

       Koli deyip geçmeyelim, koliden yatak, koltuk, sehpa, takım çantası, masa gibi birçok ürün yapılabiliyor. Yani yapabileceklerimiz hayal gücümüzle sınırlı. Belki ufak bir şekil değişikliğiyle daha hızlı paketleme yapılması sağlanabilir. Ayrıca bu sayede daha ekonomik bir koli kalitesi ile aynı taşıma gücünü elde edebiliriz. 

       5) Kuşe ve kraft kağıt kullanmak zorunda mıyız? 

       Bu ürünler herkesin bildiği gibi ithal edilmektedir. Bu ürünlerin yerine beyaz testliner ve yerli kraft kullanılabilir. En azından bir defalık deneme siparişi oluşturulabilir. %98 uygun olduğunu göreceksiniz. 

       6) Ortak ölçü çalışması yaptınız mı? 

       50 çeşit ürün için 50 çeşit koli yaptırmak zorunda değilsiniz. Belki az çeşit koli ölçüsü ile 50 çeşit ürünü paketleyebilirsiniz. Bu sayede depolama alanından ve gereksiz stok maliyetinden kurtulabilirsiniz. 

       Bunların yanında farklı sektörlerde farklı beklentiler de oluşabiliyor. Bu beklentileri karşılıyor olabilmek ve doğru çözümleri sunabilmek bizim işimiz. İnanın hiçbir beklenti içinde olmadan ben ve ekibim herkes için koşulsuz şartsız bu çalışmaları yapmaya hazırız. 


         Yaptığımız birkaç çalışmayı paylaşmak isterim. Faydalı olması dileğiyle…