Tek ve Çift Oluklu Mukavva Koliler

Tek ve çift oluklu mukavva koliler talepleriniz doğrultusunda her boy ve adette üretilmektedir.

Nedir?

Oluklu mukavvalar, bir veya daha fazla oluklu tabakanın alt veya üst yüzeylerinin düz tabaka ile kaplanmasıyla meydana gelen mamüllerdir. Kullanım amacına göre bir çok çeşidi vardır. Bu çeşitlere göre mukavvada kullanılan oluk sayısı ve kalınlıkları değişkenlik gösterir.

Dünyada 130 yıldır kullanılan oluklu mukavvalar, bugün Türkiye’de en çok tüketilen ambalaj çeşididir.

Tek Oluklu Koli Nedir?

İki tabaka kağıt arasına ondüle yapıştırılmasıyla oluşturulmuş levhadan üretilen kolilerdir. Yukarıda bahsettiğimiz dalga şekillerinden üretilir. Hafif yüklemelerde kullanım için idealdir. Giyim, meyve ve sebze kolilemeleri için kullanılır. Çift oluklu kolilere göre daha ekonomiktir. E-ticaret paketlemelerinde bu ekonomikliği ile öne çıkar.

Çift Oluklu Koli Nedir?

BE dalga yani B ve E dalganın birleşimi olan koli mikrodopel koli olarak isimlendirilir.Mikro dopel koli kalınlığı 3,2-4,5 mm. aralığındadır.Çift oluklu koli sınıfında 5 ünite kağıt katmanı bulunur.Mikrodopel koli olukları sıkı olan E ve B dalganın birleşmesiyle oldukça mukavim bir hal alır.Kırılgan,hassas,çok katı bir yapıya sahip olmayan ürünler için mikrodopel koli kullanılır. BC dalga ise B ve C dalganın birleşmesiyle meydana gelir ve dopel koli olarak adlandırılır.Dopel koli kalınlığı 5,5-6,5 mm. arasındadır.Dopel koli içindeki ürüne bir yastık vazifesi görür,darbelere karşı koruma sağlar.Dopel koli ambalaj piyasasının en çok tükettiği ürünlerin başında gelmektedir.Dopel kolinin maliyeti diğer ambalajlara oranla daha ucuzdur ve ürün yapısına uygun bir taşıma şekli verdiğinden başlıca tercih sebebidir.Dopel kolide 5 ünite kağıt katmanı bulunmaktadır.

Neden oluklu mukavva?

  • Oluklu mukavva ambalajlar yüksek randımanlıdır
  • Her ürün veya üretici için farklı tasarlanabilir
  • Çevre dostudur. Artırılabilir sağlamlığı itibariyle ürünü dağıtım ve depolama şartlarında korur
  • Tamamen doğal bir mamüldür. Dolayısıyla insan sağlığına zarar verici herhangi bir madde içermez
  • Koku yapmaz
  • Taşıması kolay
  • Uygulanabilir baskı teknikleri sayesinde tercih edilesi ambalajlar yaratma imkanı
  • Stok maliyeti yoktur
  • Depozit ve iadeden dolayı ambalajlanan ürüne ek maliyet getirmez